Návrat na stránku

Čo ťa zaujalo na práci vo finančnej sfére?

V roku 2006 som bol najskôr klientom, ktorý spočiatku neveril, že sa dá ušetriť porovnaním finančných produktov na finančnom trhu, ale mýlil som sa. Zaujali ma, že mi nič neponúkali, nepredávali a nepresviedčali. Porozprávali sme sa úplne uvoľnene o mojích plánoch do budúcna a mňa to veľmi oslovilo. Predtým som mal vykreslený pohľad, že všetci sú to poisťováci, ale opak bol pravdou. A tak som začal spoluprácu popri práci.

Ako sa dá vypracovať za 10 rokov zo spolupráce popri práci až na krajského riaditeľa?

Je to o prístupe k životu a práci. Veľa mladých ľudí sa zľakne hneď prvého problému a neúspechu, nemajú dostatočne premyslené, čo chcú v živote robiť dlhodobo a ako sa k tomu dopracovať. Ja som vedel, že nechcem byť niekoho zamestnancom a mať neustále nad sebou šéfa. Keď som videl, že si môžem vybudovať svoj vlastný tím, vybrať si tých správnych ľudí, myslel som už iba na jedno: Ako čo najskôr vypadnúť zo zamestnania a budovať si kariéru vo finančníctve. Videl som veľkú príležitosť robiť financie lepšie a naučiť to ďaľších.

Ako to hodnotíš z dnešného pohľadu?

Bol to ten správny krok. Dnes môj tím v projekte next-level tvorí cez 400 spolupracovníkov a medzi nimi veľké množstvo mladých ambicióznych kolegov a kolegýň, ktorí robia krásnu kariéru a plnia si postupne svoje ciele a sny. Vidíme v našej práci veľký zmysel prostredníctvom spokojných klientov, ktorí vidia, že nám ide o celoživotnú spokojnosť klienta a budujeme tu dlhodobú spoluprácu s výsledkami. Za posledné roky sme získali veľké množstvo ocenení za najlepšie regionálne riaditeľstvo.

Aký je tvoj najbližší cieľ?

Cieľ je rovnováha - spokojný klient vs. spokojný spolupracovník. Či chce náš kolega pracovať s klientami alebo robiť kariéru a manažovať ľudí, vždy sa prispôsobíme k spokojnosti všetkých strán. Klient chce vidieť kvalitné služby a doživotný servis a toto bude moja priorita vždy. Ďaľším cieľom je postupne otvoriť pobočky aj na severe Slovenska, kde máme veľmi nízke obsadenie spolupracovníkov a pritom viacero klientov má záujem spolupracovať práve s našimi ľuďmi.

Prečo si začala pracovať práve v tejto oblasti?

Videla som to ako príležitosť získať množstvo skúseností a nabrať zaujímavé kontakty do budúcna. Ponúkali sa mi rôzne brigády ako promo akcie, čašníčka, či predavačka, no zhodnotila som si pre a proti a jednoznačne vyhrala táto práca. Jednak kvôli tomu, aby som si mohla do budúcna napísať niečo zaujímavé do svojho životopisu. Zároveň som bola študentkou denného štúdia na VŠ a nájsť niečo kde je firma ochotná prispôsobiť sa časovo vám je nereálne. Tu mi bola poskytnutá 100% časová flexibilita, takže som sa mohla slobodne rozhodnúť kedy ten čas budem venovať práci, kedy škole a svojim koníčkom.

Aké boli tvoje začiatky a feedback z tvojho okolia?

Ľudia majú na začiatku mylnú predstavu, že práca vo financiách je náročná a na začiatku som sa toho obávala aj ja. Opak bol ale pravdou, systém práce je jednoduchý a zo začiatku som sa do všetkého zaškolila. Výhodou v tejto práci je, že každý má svojho kouča, ktorý už skúsenosti má a je otvorený ich odovzdávať ďalej. Vďaka tomu to ide oveľa rýchlejšie ako v klasických firmách kde to funguje formou ja som boss a vy moji podriadení.

Reakcie okolia boli v niektorých prípadoch dramatické. Ako náhle sa spomenuli financie veľa kamáratov ma odhováralo a hovorili mi, že som agentka s teplou vodou a podobne. No som zástanca toho, že si na veci urobím vlastný názor na základe vlastných skúsenosti nie domnienok. Prišla som na to, že samozrejme aj vo financiách pôsobia ľudia, ktorí tú prácu nerobia korektne a ide im o krátkodobý zárobok. No tak ako v každej oblasti aj tu platí, že je to práca o ľuďoch. Stretla som množstvo automechanikov, ktorý ma chceli oklamať, no to neznamená, že všetci sú podvodníci. Našla som aj dôveryhodných, ktorým ide naozaj o dobro zákazníka. A touto cestou som sa vybrala aj ja, robíme veci lepšie ako iní a preto sa nám darí.

Ako vnímaš tento biznis z pohľadu ženy?

V prvom rade je to geniálna možnosť presadiť sa do role manažérky, čo sa v mnohých firmách robí veľmi ťažko. Z dlhodobého hľadiska sú ženy vnímané skôr ako administratívne pracovníčky alebo asistentky. Dôkazom čoho je aj to, že si samé často krát neveria. Keď som si hľadala osobnú asistentku tak mi prišlo na mail cez 200 životopisov od žien. Keď som však hľadala manažera, resp. vedúceho kancelárie prišlo ich tiež cez 200, no z toho len 20 životopisov od žien. Práve tu máme možnosť naštartovať kariéru bez akýchkoľvek predsudkov, obmedzení, alebo diskriminácie. Sme nadmieru podporované rôznymi ženskými dňami, kde chodia prednášať známe osobnosti ako Adela Banášová a pod.

V druhom rade si nedokážem predstaviť ako prežiť z 220 eur/m počas materskej dovolenky a byť pri tom nezávislá a samostatná či od rodičov alebo partnera. Treba si uvedomiť, že človek nikdy nevie čo sa môže stať a aj partner môže prísť o prácu, ísť na PN, alebo odísť úplne. Nepoznám ľudí, ktorí by chceli žiť v strachu, že nemajú z čoho zaplatiť nájom, škôlku, stravu a pod.

Preto vďaka časovej flexibilite, správnej podpore firmy, silného odhodlania a pevnej vôle môže akákoľvek žena, či je slobodná, vydatá, rozvedená alebo na materskej dovolenke urobiť kariéru, poznať pocit zadosťučinenia z práce a v konečnom dôsledku dosiahnuť finančnú aj časovú slobodu.

Ako sa zo študenta vysokej školy stane podnikateľ?

Od začiatku vysokej školy som si na seba zarábal sám ako čašník a taktiež ako brigádnik v tlačiarňach. A práve táto čašnícka skúsenosť sa mi stala osudnou. Pýtate sa prečo? Pretože som si po 2 rokoch práce uvedomil, že moje ciele a sny sú väčšie ako možnosti, ktoré mi dokáže ponúknuť zamestnanie. Pracoval som 12 hodín denne a zvyšok času venoval štúdiu. No odmena za moje úsilie sa nedostavila, a tak som vyhľadal na internete pracovnú ponuku s možnosťou kariérneho postupu a lepšieho finančného ohodnotenia. Vďaka tomu som objavil svet manažéra vo finančníctve, kde si môžem splniť všetky svoje ciele a sny a môj úspech závisí len odo mňa. Chce to len odhodlanie učiť sa nové veci a trpezlivosť v práci s ľuďmi.

Čo treba spraviť preto, aby sa človek stal okresným manažérom?

Môj recept na úspech má postupnosť 3 krokov. Prvý je presne si určiť kam až sa chcem v živote dostať, potom si naplánovať, čo preto musím urobiť a následne to už len spraviť. Ja osobne som sa najprv naučil základy práce s ľuďmi, a potom sa pustil do hľadania mnou vybratého TEAMu ľudí. Postupne som si krok za krokom osvojil metódy vedenia ľudí, ich motivácie a coachingu. Pozícia okresného manažéra je odmenou za to, že pod sebou vychovávam ďalších úspešných manažérov a nové osobnosti.

Rastie podľa teba záujem o prácu vo finančníctve?

V dnešnej dobe je na trhu veľký záujem o pracovné príležitosti, kde má človek možnosť pružnej pracovnej doby a kariérneho rastu bez predchádzajúcich skúseností. A práve toto vieme novým uchádzačom ponúknuť. Vie sa u nás rovnako uplatniť študent a nezamestnaný človek, ako aj manažér firmy či úspešný podnikateľ. Je na každom z nás, či prijmeme všetky šance, ktoré sa nám v živote naskytnú alebo budeme len čakať na lepší zajtrajšok. A práve ľudia draví po úspechu odchádzajú do zahraničia, lebo tam vidia lepšie pracovné príležitosti ako na Slovensku. Ja osobne pracujem na tom, aby sa tento všeobecný pohľad na slovenský trh práce zmenil a dávam šancu tím, ktorí chcú svoj život zmeniť k lepšiemu a sú ochotní pre to niečo spraviť.

Čo plánuješ v najbližších rokoch?

Myslím si, že vlastnosťou každého manažéra je neustále rozvíjať seba a svoj TEAM ľudí a preto chcem v najbližších rokoch rozšíriť svoje pôsobenie o ďalšie kancelárie. Zároveň pracovať na rozvoji osobnosti a vytvárať rastové prostredie pre nových manažérov v našom TEAMe. Mám určené veľké ciele na najbližších 5 až 10 rokov takže postupne pracujem na ich splnení a zároveň si určujem nové méty, ktoré chcem prekonať. Jedným z cieľov je určite v blízkej dobe povýšenie viacerých spolupracovníkov na obchodných partnerov.